25 Styczeń 2009, 12:47
gosiako

Witam!

Dostałam ostatnio propozycję przeprowadzenia szkoleń okresowych bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Nie ma własnej firmy tylko pracuję na etacie u innego pracodawcy. Dodam, że niedawno ukończyłam studia podyplomowe z bhp. Organizatorem szkolenia byłby pracodawca. Chciałabym się dowiedzieć jak powinna wyglądać dokumentacja do takich szkoleń i kto ma ją przechowywać?



25 Styczeń 2009, 13:03
Marek.F

Musi być opracowany program tego szkolenia zatwierdzony przez organizatora, w tym wypadku pracodawcę.
Zaświadczenia muszą posiadać - pieczątkę organizatora (nagłówkową), w miejscu "zorganizowanego przez......" wpisujesz również pracodawcę (nazwę zakładu pracy), a na dole możesz się podpisać jako osoba upoważniona przez organizatora.

Warto, aby na odwrocie zaświadczenia, tam gdzie jest program, była jeszcze pieczątka i parafka Twojego szefa

Dokumentacja tak jak przy wszystkich szkoleniach - rejestr szkoleń z odpowiednią numeracją. Rejestr podbity przez pracodawcę.

Pamiętaj, że za szkolenia okresowe możesz zgarnąć kasę dodatkową Mimo, że tam pracujesz!

25 Styczeń 2009, 13:06
Renti


25 Styczeń 2009, 13:42
gosiako

Dziękuje za linki - troszkę mi rozjaśniły.
Chciałam jeszcze sprecyzować ,że szkolenia będe robic w innej firmie (nie u mojego pracodawcy) - i dlatego moje pytanie o przechowywane dokumenty- bo rozumiem, że pracodawca jako organizator szkolenia musi mieć wszystkie dokumenty dotyczące szkolenia - pytanie czy ja powinam posiadać drugi komplet czy kopie?



25 Styczeń 2009, 13:49
Renti

Witam!
Nie, nie musisz posiadać kopii u siebie. Będziesz tam tylko wykładowcą, wiec nie ma takiego obowiązku.

25 Styczeń 2009, 22:18
poitrb

Witam.
Przeglądnąłem linki podane powyżej i w kilku postach pojawiła się informacja o ocenach na egzaminie po szkoleniu okresowym. Na studiach uczono mnie, że ocen nie ma ponieważ BHP albo się zna albo nie i się dopuszcza pracownika do pracy albo nie. Przeczytałem jeszcze raz rozporządzenie
(Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia, o którym mowa w § 13 ust. 1, oraz szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia) i też tam nic nie znalazłem na temat ocen. Może coś źle interpretuję albo źle zrozumiałem. Możecie mi to wyjaśnić?

25 Styczeń 2009, 23:20
Renti

Witam!
Szkolenie kończy się egzaminem, a że w zasw pozaszkolnych formach szkolenia podana jest skala ocen to chyba tak jakoś z nawyku jest wpisywana do dziennika szkoleń po egzaminie. W wzorze zaśw. z szkolenia okresowego BHP nie ma pozycji na ocenę więc równie dobrze może być zaliczone lub nie /w pisane w dzienniku szkolenia.

26 Styczeń 2009, 15:51
zzibi

Pamiętaj, że musisz być przynajmnij spcjalistą zeby szkolić u innego pracodawcy. W innym przypadku nie mozsz.

26 Styczeń 2009, 15:52
zzibi

Przepraszam, ale literka e mi nie klika

26 Styczeń 2009, 17:18
poitrb

Witam!
Szkolenie kończy się egzaminem, a że w zasw pozaszkolnych formach szkolenia podana jest skala ocen to chyba tak jakoś z nawyku jest wpisywana do dziennika szkoleń po egzaminie. W wzorze zaśw. z szkolenia okresowego BHP nie ma pozycji na ocenę więc równie dobrze może być zaliczone lub nie /w pisane w dzienniku szkolenia.



Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości .

26 Styczeń 2009, 17:22
Grzemar

Pamiętaj, że musisz być przynajmnij spcjalistą zeby szkolić u innego pracodawcy. W innym przypadku nie mozsz.


zzibi a własnie, że może

26 Styczeń 2009, 18:52
zzibi

Sorki myślałm, że w innej firmie musi być specjalistą. W swoim zakładzie gdzie pracuje to tak może być st. inspektorem.

26 Styczeń 2009, 18:59
gosiako

grzemar czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega różnica: ja myślałam że do przeprowadzania szkoleń okresowych wystarczy być inspektorem bhp? czy żeby prowadzić szkolenia mając własną działalność gospodarczą (czyli być organizatorem) trzeba być specjalistą?

26 Styczeń 2009, 19:57
Grzemar

czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega różnica:


Może trochę za daleko pojechałem...
Specjalistą trzeba być aby prowadzić sprawy bhp jako specjalista z zewnątrz. Jeżeli mówimy wyłącznie o szkoleniu okresowym to to aby być organizatorem szkolenia trzeba mieć działalność godpodatczą w tym zakresie. Nie trzeba być nawet inspektorem bhp a tym bardziej specjalistą. Ale organizator szkolenia musi zapewnić odpowiednich wykładowców i tu zdania są podzielone odnośnie kwalifikacji, zasobu wiedzy i doświadczenia. Ja uważam, że wystarczy "być" inspektorem bhp aby wykładać na szkoleniach okresowych.

26 Styczeń 2009, 20:50
gosiako

Jestem ciekawa jak inspekcja pracy podchodzi to tematu stażu pracy bhpowca - u mnie sytuacja jest bardzo pokręcona: w czasie studiów 2003r zrobiłam kurs podstawowy dla pracowników bhp. W 2007 r zaproponowano mi pracę w tym zakresie więc szczęśliwa (pierwsza praca po dłuższych poszukiwaniach) zrobiłam sobie dodatkowo kurs okresowy - pracodawca wymyślił mi stanowisko: Specjalista ds. organizacyjnych bezpieczeństwa i warunków pracy później miałam połączone stanowisko z kadrami (pracodawca zatrudnial powyżej 100 osób ale nie byłam go w stanie przekonać że nie mogę łączyc tych stanowisk). W trakcie ukończyłam studia podyplomowe bhp.Teraz pracuje jako referent ds. rozliczeń i bhpowiec w firmie zatrudniającej ok. 25 osób. i pytanie czy ten rok u poprzedniego pracodawcy mogę sobie wliczyć do stażu?

26 Styczeń 2009, 21:01
ewania

Moim zdaniem - tak.

23 Marzec 2009, 19:05
kwiatton27

chciałbym rozszeżyć temat... wiadomo już jak ze szkoleniem pracownikóe robotniczym, a co gdy pracodawca jest organizatorem i chce by jego behapowiec na umowe o dzieło wykonał szkolenie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze? wydaje mi ise ze podobnie jak przy robotniczych ... ale co gdy trzeba przeprowadzic szkolenie okresowe bhp pracodawcy??
czy ja jako osoba przeprowadzająca szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami moge rózniez takie szkolenie przeprowadzić swojemu pracdawcy??

23 Marzec 2009, 19:08
Artur

czy ja jako osoba przeprowadzająca szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami moge rózniez takie szkolenie przeprowadzić swojemu pracdawcy

Może jeszcze służbę

23 Marzec 2009, 19:12
kwiatton27


23 Marzec 2009, 19:13
ewania

na umowe o dzieło wykonał szkolenie


Po pierwsze - nie moze to byc "umowa o dzielo" a "umowa zlecenie". Czym sie roznią - sprawdź sobie w necie.
Po drugie - poczytaj w Rozp. w spr. szkolen bhp KTO moze byc organizatorem szkolenia dla pracodawcow. Jesli Ty mozesz - to OK. Ale - jesli nie masz dzialalnosci gosp. w zakresie szkolenia, to ze szkolenia pracodawcy - nici.

23 Marzec 2009, 19:36
kwiatton27

troche poczytałem i nie rozumię dlaczego nie moze byc umowa o dzieło... ???

23 Marzec 2009, 19:43
ewania

Bo w umowei o dzielo gwarantuje sie SKUTEK (ktory musi byc niejako "namacalny") a w umowie zlecenia STARANNOSC DZIALANIA bez gwarancji skutku.
Czy szkolac mozesz dac glowe, ze kazdy sobie przyswoi co trzeba? Natomiast na pewno musisz dac glowe za to, ze zrobisz to najlepiej jak umiesz i zgodnie z przepisami.
To tak "łopatologicznie" wyjasnilam, na skroty......

23 Marzec 2009, 19:45
ewania

"Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło uregulowane są przepisami Kodeksu cywilnego (księga III, tytuł XV i XXI).

Podpisując umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego to zlecenie.
Zleceniobiorca powinien działać samodzielnie. Pozwala to odróżnić umowę zlecenie od umowy o pracę, która wykonywana jest pod kierownictwem.

Jednak podstawowa różnica pomiędzy stosunkiem zlecenia a umową o dzieł to fakt, iż w umowie zlecenia - przyjmujący zlecenie ma wykonać dla zamawiającego pewne czynności, a w umowie o dzieło - zobowiązuje się do dostarczenia określonych wyników swojej pracy w postaci dzieła. Na nim ciąży ryzyko pomyślnego wykonania dzieła. Tylko wykonanie tego dzieła jest podstawą do żądania wynagrodzenia.
Podsumowując w odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienia doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu, jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem (jak w umowie o dzieło), lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, tj. przedmiotem istotnym."

23 Marzec 2009, 19:47
ewania

rozumię


Wrrr....
-em.

23 Marzec 2009, 19:49
kwiatton27

no tak, zgadzam sie, ale jest tez istotny fakt ze skutkiem i gwarancja nabytej wiedzy jest wynik egzaminu sprawdzającego wiedze szkolonych osób a skutek to przeszkolony pracownik z ocena za odbyty kurs.

23 Marzec 2009, 20:02
ewania

Nie. Przeegzaminowany sluchacz to - mimo wszystko - nie jest DZIELO.

23 Marzec 2009, 20:41
Lexx

Przeegzaminowany sluchacz to - mimo wszystko - nie jest DZIELO

to zależy jak na to popatrzyć jest dziełem swoich rodziców to na pewno

23 Marzec 2009, 20:42
ewania

jest dziełem swoich rodziców



No tak. Tatus zawarl z mamusia umowe o dzielo. I sie wywiązal.

23 Marzec 2009, 20:46
Lexx


24 Marzec 2009, 18:10
kwiatton27

a co ze szkoleniami osób które normalnie pełnia funkcje kierowników poszczególnych komórek ale maja równiez funkcje zastępcy dyrektora czyli sa p.o. pracodawcami??
te osoby tez moze szkolic tylko i wyłacznie jednostka prowadząca działalnosc szkoleniową z bhp??

24 Marzec 2009, 19:20
ewania

a co ze szkoleniami osób które normalnie pełnia funkcje kierowników poszczególnych komórek ale maja równiez funkcje zastępcy dyrektora czyli sa p.o. pracodawcami??
te osoby tez moze szkolic tylko i wyłacznie jednostka prowadząca działalnosc szkoleniową z bhp??


Masz na mysli, ze zastepują sporadycznie pracodawcę gdy go nie ma?
Nie są p.o. pracodawcami.
Są po prostu osobami kierującymi pracownikami.

25 Marzec 2009, 08:29
Andrzej J.S

a co ze szkoleniami osób które normalnie pełnia funkcje kierowników poszczególnych komórek ale maja równiez funkcje zastępcy dyrektora czyli sa p.o. pracodawcami?? te osoby tez moze szkolic tylko i wyłacznie jednostka prowadząca działalnosc szkoleniową z bhp??


Zastępca dyrektora nie jest pracodawcą tylko osobą kierującą pracownikami. Natomiast jeśli chodzi o program szkolenia dla pracodawców to jest taki sam jak dla osób kierujących pracownikami

VAT czy nie VAT za szkolenia p.poż
nowy PKD na usługi bhp i szkolenia bhp
Biuro Żeglarskie: rejsy, szkolenia, staże morskie, czarter
Warunki finansowe za usługi bhp i p.poż w szkole podstawowej
  • wanny do kB1pieli
  • obrotomierz mera lumel ms1 pokazuje 6 tys na wyl
  • hustawka do 11kg stalowa wola
  • kopalnia lupka kwarcytowego
  • sprawozdanie finansowe pko sa
  • Katalog wątków z grup dyskusyjnych @@ Strona Główna